Kako smo akustično uredili sejno sobo?

blog

Pred nekaj leti smo se iz stare, premajhne lokacije preselili v novo, moderno poslovno stavbo. V pisarniškem delu je bila projektirana sejna soba. Ta je z ene strani zasteklena od vrha do tal, z dveh strani omejena s shuomontažnimi stenami, ena stranica pa je zunanji ovoj stavbe z okni po celi dolžini.

Končno smo dobili pravo sejno sobo, vendar smo kmalu po vselitvi občutili, da ambient v njej ni prijeten.

IMG_6222

Nadležno odmevanje

Vsak, ki se je nahajal v prostoru je lahko občutil, da v prostoru enostavno preveč odmeva. Še posebej je bilo to zaznavno pri govoru moškega z globokim glasom.

Po daljšem sestanku so se osebe v prostoru počutile nelagodno, ker so bile akustične razmere povsem neustrezne.

Soba sama po sebi pa tudi ni imela karakterja oz. nobene estetske vrednosti.

Meritev odmevnega časa

V prostoru smo zato izvedli meritev odmevnega časa (angl. reverberation time). Ta je pokazala, da je odmevni čas v prostoru praktično po celotnem frekvenčnem spektru višji od T = 0,5 s, kar je priporočljiva vrednost za pisarniške in konferenčne prostore.

Našo domnevo, ki je bila zaznavna s prostim ušesom smo potrdili tudi z meritvijo.

2024-07-30 10_13_44-ZBIR MERITEV - Excel

Akustična rešitev

Odločili smo se, da izdelamo in v prostor zmontiramo stropni baffle in stenski panelni absorber. Oba smo izdelali iz 9 mm filca visoke gostote. Stropnega smo oblikovali po vzoru naključnega vala. Z žičnatim montažnim sistemom smo ga obesili pod strop in ga vizualno združili z lučjo, katere sijalka sveti tudi navzgor.

Stenski panel smo sestavili iz plošč, ki imitirajo zidake, v sredinskem delu pa se nahaja izrez logotipa, ki se brezšivno vkomponira strukturo. Ker nam prostor to omogoča, smo panel z distančniki za 9 mm odmaknili od stene s čimer smo dodatno pripomogli k absorbciji predvsem nižjih frekvenc.

Za boljšo vizualizacijo pri izbiri oblike smo izdelali tudi 3D render.

render

Končni rezultati

Z vgradnjo absorberjev v prostor, smo poleg estetske vrednosti v veliki meri uredili tudi akustične razmere v prostoru. Odmevni čas se je na ključnih frekvencah okoli 1000 Hz zmanjšal za 50% in tako padel pod mejo T=0,5 s.